Przejdź do treści

100-lecie KOP: III Marsz Szlakiem Zgrupowania Korpusu Ochrony Pogranicza

Rozpoczęły się obchody stulecia powołania do służby Korpusu Ochrony Pogranicza współorganizowane przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej wraz z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej.

26 września, odbył się III Marsz Szlakiem Zgrupowania Korpusu Ochrony Pogranicza generała brygady Wilhelma Orlika-Rückemanna, podczas którego uczestnicy przeszli śladem żołnierzy KOP pozostawionym w trakcie walk w 1939 roku.

Przemarsz poprzedziły uroczystości w miejscowości Kosyń, gdzie pracownicy lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiciele lokalnych władz odsłonili tablicę poświęconą zamordowanym przez sowietów żołnierzom KOP.

Trasa wiodła z Kosynia do Wołczyny, głównie przez tereny zalesione, które były ostatnim teatrem działań tej formacji. Jednym z punktów przystankowych była mogiła nieznanego z imienia i nazwiska podporucznika KOP. Zatrzymując się przy niej dr Marcin Gapski oraz Mateusz Haberek zapoznali uczestników z rysem historycznym, ukazując powody dla utworzenia zgrupowania w 1924 roku oraz zrekonstruowane umundurowanie żołnierza Korpusu.

Odbyła się także krótka inscenizacja walk pomiędzy siłami Korpusu Ochrony Pogranicza a oddziałem zwiadowczym Armii Czerwonej. Bardzo dziękujemy rekonstruktorom za zaangażowanie i niezwykle klimatyczną oprawę marszu.

Na uroczystości i do przemarszu stawili się liczni goście oraz młodzież reprezentująca klasy mundurowe ze szkół w regionie.