Za nami kolejna edycja Bitwy nad Bugiem!
Pragniemy przede wszystkim podziękować wszystkim uczestnikom oraz publiczności za liczny udział i wspólną zabawę. Składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom konkurencji turniejowych – mieliśmy okazję obserwować wiele imponujących pojedynków, które podsycały atmosferę przed kulminacyjną bitwą.
Wyrazy szczególnej wdzięczności kierujemy do Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej z jego prezesem Sławomirem Guzem na czele, za ogrom pracy włożony w przygotowanie i realizację wydarzenia oraz za niezwykły profesjonalizm - zaszczytem było wspólnie przybliżać i ożywiać historię po raz kolejny!
Dziękujemy także grupom rekonstruktorskim, które tak licznie stawiły się nad Bugiem i wsparły nas organizacyjnie, a także merytorycznie. To dzięki Wam klimat wioski namiotowej, kramów i całej otoczki pozwolił nam wszystkim przenieść się do XI wieku.
Wyrazy wdzięczności składamy również całemu zespołowi Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie i jego dyrektorowi Panu Bartłomiejowi Barteckiemu. Dziękujemy także wójtowi gminy Hrubieszów, Panu Tomaszowi Zającowi oraz wszystkim pracownikom. Bez Państwa wsparcia i ogromnego zaangażowania organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa.
Dziękujemy rzemieślnikom, którzy tak chętnie i wesoło uczestniczyli wraz z najmłodszymi widzami w przygotowanej przez nasz zespół grze terenowej. Mamy nadzieję, że zwycięzcy nadal czują ogromną satysfakcję, a uczestnicy naszych warsztatów z dumą noszą swoje korony!
Inscenizacja główna spotkała się z bardzo entuzjastycznym odbiorem – wiele osób przybyłych do Czumowa podkreślało, że nigdy wcześniej nie uczestniczyło w takim widowisku. Na ustach wielu dało się słyszeć: "było SUPER" - mimo wielkiej burzy na sam koniec.
W tym miejscu jesteśmy winny złożyć głęboki ukłon wdzięczności w stronę strażaków z OSP Czerniczyn i OSP Ślipcze, którzy wykazali się wyjątkową odwagą i pomocą podczas burzowej ewakuacji – zasłużyliście Państwo na szczere gratulacje za swój wysiłek i zaangażowanie, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.
Jeszcze przez wiele dni echa Bitwa nad Bugiem 2025 będą dźwięczeć nam w głowach. Już teraz zapraszamy Was na nasz profil na Instagramie, gdzie w zapisanych relacjach można raz jeszcze przeżyć te wyjątkowe chwile - https://instagram.com/mzwdr
Dziękujemy, że byliście z nami!
GALERIA ZDJĘĆ
Wydarzenie zrealizowano z wykorzystaniem środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniach 19-20 lipca 2025 roku na polach wsi Czumów (gm. Hrubieszów) odbędzie się IV edycja „Bitwy nad Bugiem” – inscenizacja jednego z największych wydarzeń historycznych w Polsce.
Bitwa nad Bugiem, to jedno z największych i najważniejszych spotkań z rekonstrukcją historyczną w Polsce, które od lat przyciąga miłośników historii z całego kraju i z zagranicy. Wydarzenie odwołuje się do bitwy stoczonej pomiędzy wojskami Bolesława Chrobrego a Jarosława Mądrego pod grodem Wołyń (Gródek nad Bugiem) w lipcu 1018 roku.
Bitwa jest przede wszystkim pretekstem do poznania bogactwa kultury pogranicza średniowiecznego Wschodu i Zachodu. Dziesiątki warsztatów, liczne spotkania, pokazy filmów, turnieje, koncerty i konkursy mają przybliżyć kulturę średniowieczną z jej niezwykłym bogactwem.
Jest to czwarta edycja wydarzenia realizowanego co dwa lata w miejscowości Czumów w pow. hrubieszowskim. W dwudniowym wydarzeniu weźmie udział ponad 500 rekonstruktorów z Polski oraz grupy z Litwy. Do największych atrakcji będą należeć dwa widowiska historyczne – „Koronacje” Bolesława Chrobrego w sobotę 19 lipca oraz Rekonstrukcja bitwy nad Bugiem w niedzielę 20 lipca.
W roku 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Muzeum Ziem Wschodnich przygotowało specjalną edycję komiksu Bitwa nad Bugiem (panorama).
Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie!
Nie przegapcie największego widowiska historycznego na Lubelszczyźnie!
---
Zapraszamy do zapoznania się z historią bitwy za pośrednictwem wirtualnej panoramy, oraz do zobaczenia filmów z przygotowań do walki obu stron (na dole strony).
PROGRAM WYDARZENIA DO POBRANIA - kliknij!
- DOSTĘPNOŚĆ
Ważna informacja dla osób z niepełnosprawnością. Zapewniamy miejsca parkingowe blisko pola inscenizacji. Więcej o dostępności będzie można się dowiedzieć w punkcie informacji (namiot Muzeum Narodowego w Lublinie). Prosimy o obecność opiekuna podczas wydarzenia.