Przejdź do treści

Pakiet edukacyjny „Bitwa nad Bugiem" w 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski

W rocznicę 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski zachęcamy nauczycieli do wykorzystania podczas zajęć szkolnych pakietu edukacyjnego poświęconego jednemu z jego największych zwycięstw.


22 lipca 1018 roku w pobliżu grodu Wołyń (dzisiejszy Gródek nad Bugiem) rozegrała się wielka bitwa pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym. Odniesione przez stronę polską zwycięstwo otworzyło przyszłemu królowi polskiemu drogę do Kijowa, stolicy Rusi, którą zajął 14 sierpnia 1018 roku. O zwycięstwie Bolesława Chrobrego doniesiono papieżowi oraz cesarzowi bizantyjskiemu. Wydarzenia, które miały miejsce nad Bugiem, zyskały znaczenie ogólnoeuropejskie. Opisy bitwy znalazły się w ówczesnych kronikach.


W skład pakietu edukacyjnego wchodzą:


•    Film
•    Komiks
•    Interaktywna panorama
•    Wykreślanka
•    Karta pracy

 

Pakiet dostępny jest w zakładce Edukacja.

 

Pakiet Bitwa nad Bugiem

 

Opis wojsk za czasów Bolesława Chrobrego - Gall Anonim:

Bo jakiż to rachmistrz potrafiłby mniej więcej pewną cyfrą określić żelazne jego hufce, a cóż dopiero przytoczyć opisy zwycięstw i tryumfów takiego ich mnóstwa! Z Poznania bowiem miał 1300 pancernych i 4000 tarczowników, z Gniezna 1500 pancernych i 5000 tarczowników, z grodu Władysława 800 pancernych i 2000 tarczowników, z Giecza 300 pancernych i 2000 tarczowników.

Ci wszyscy waleczni i wprawni w rzemiośle wojennym występowali do boju za czasów Bolesława Wielkiego.

…więcej miał król Bolesław pancernych, niż cała Polska ma za naszych czasów tarczowników; za czasów Bolesława tyle prawie było w Polsce rycerzy, ile za naszych czasów znajduje się ludzi wszelkiego stanu. (Anonim tzw. Gall, ks. I)