Ścieżka nawigacyjna
-
Strona główna - / Seminaria
Seminarium dla nauczycieli "W wielokulturowym tyglu Rzeczypospolitej” (1-2.07.2024)
W dniach 1-2 lipca odbyła się II edycja seminarium poświęconego edukacji o ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej „W wielokulturowym tyglu Rzeczypospolitej”.
W wydarzeniu udział wzięło 60 nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Wśród nich mieszkańcy takich miast jak Lublin, Bydgoszcz, Opole, Białystok, Kraków, Warszawa, Elbląg, Katowice czy Kalisz.
Intensywny program obejmował wykłady, warsztaty metodyczne oraz zwiedzanie Zamku Lubelskiego i Lublina, a tematem przewodnim była wielokulturowość ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Skupiliśmy się na jednym z najważniejszych wyróżników dawnej Rzeczypospolitej, jakim była mnogość etnosów, wyznań, języków i obyczajów.
Pedagodzy wzięli udział w obchodach 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej oraz otwarciu wystawy plenerowej „Unia Lubelska: Historia-pamięć-tradycja".
Głównym punktem spotkania będą badania społeczne w zakresie edukacji szkolnej i pozaszkolnej pozwalające poznać oczekiwania nauczycieli względem oferty edukacyjnej Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Współpraca z nauczycielami szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski oraz poznanie ich opinii w kwestii edukacji pozwolą przygotować odpowiednie scenariusze zajęć dla uczniów na każdym etapie edukacyjnym.
Spotkanie było okazją do licznych rozmów, dyskusji oraz wymiany doświadczeń w zakresie edukacji szkolnej oraz pozaszkolnej.
Sesja edukacyjna online "Niezwykłe historie zwykłych przedmiotów" (2.12.2023)
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie zaprosiło nauczycieli i edukatorów do udziału w sesji edukacyjnej „Niezwykłe historie zwykłych przedmiotów”. Wydarzenie odbyło się 2 grudnia 2023 r. o godz. 10:00 na platformie Zoom. Uczestnicy spotkania zapoznali się ze zbiorami muzeum oraz sposobami ich wykorzystywania w edukacji szkolnej i pozaszkolnej.
W wydarzeniu udział wzięło 70 pedagogów z 14 województw, a także polskich placówek w Wilnie i Wiedniu. Byli to nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczący wszystkich przedmiotów, a także edukatorzy zainteresowani tematyką edukacji muzealnej, zbiorów muzealnych oraz historii ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Program spotkania obejmował 5 godzin dydaktycznych. Uczestnicy spotkania poznali proces tworzenia kolekcji zabytków Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, wybrane obiekty i zapisane w nich historie, a także funkcjonowanie zabytków w przestrzeni multimedialnej. Drugą część spotkania poświęciliśmy na na tematy edukacyjne: nauczyciele mieli okazję zapoznać się z realizowanymi przez nas działaniami edukacyjnymi oraz tematami lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, które stworzyliśmy z wykorzystaniem historii zabytków i pamiątek kresowych. Refleksjami na temat edukacji o ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej podzielił się z nami Pan Krystian Kazimierczuk - współpracujący z muzeum nauczyciel.
Spotkanie podsumowała krótka dyskusja na temat działań edukacyjnych, które w przyszłości mogłoby podejmować muzeum. Dziękujemy za wszystkie cenne głosy.
Seminarium Edukacji o Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (27-30.07.2023)
Seminarium Edukacji o Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (Lublin-Lubaczów) zorganizowane zostało przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie w dniach 27-30 lipca 2023 r.
W wydarzeniu udział wzięli nauczyciele szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także edukatorzy zainteresowani tematyką dziedzictwa kulturowego ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Celem spotkania była popularyzacja działań edukacyjnych poświęconych tej tematyce, a także dyskusja nad metodami nauczania dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacyjnym. Seminarium stało się też okazją do wymiany poglądów i doświadczeń w zakresie edukacji szkolnej i pozaszkolnej.
Na program seminarium składały się: spotkanie w siedzibie muzeum, objazd terenowy (Lublin-Zamość-Budy-Horyniec Zdrój-Radruż-Lublin) oraz udział w Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień nauczycieli, pedagogów i edukatorów muzealnych, którzy poprzez różnorodne działania edukacyjne upowszechniają wiedzę o dziedzictwie kulturowym ziem wschodnich wśród uczniów.
Poruszone zostały zagadnienia dotyczące m.in. praktycznych sposobów upamiętniania rocznic okolicznościowych, ważnych postaci historycznych, organizacji szkolnych konkursów, znaczenia dziedzictwa kulturowego w budowaniu tożsamości czy wykorzystania gier planszowych jako materiałów edukacyjnych. Przedstawiona została także rola digitalizacji 3D w kontekście upowszechniania zabytków kultury materialnej. Nauczyciele wzięli udział w premierowym pokazie filmu „Hruszów – wspólnota ponad granicą”, pokazie filmu o dokumentacji 3D norweskiego kościoła produkcji Muzeum Historii Kultury w Oslo, a także prezentacji historii mówionej.
Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 483 000 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest zbudowanie trwałego międzynarodowego partnerstwa oraz sieci polsko-norweskiej współpracy.
Beneficjent: Muzeum Narodowe w Lublinie
Partner projektu: Muzeum Historii Kultury w Oslo