-
Wprowadzenie
-
Przedszkola
-
KLASY 1-3
-
KLASY 4-8
-
Szkoły ponadpodstawowe
Lekcje muzealne w szkołach i online
Historie zapisane w kresowych pamiątkach
Czym zajmuje się Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej? Co oznacza pojęcie Kresy? Jakie historie mogą skrywać w sobie: szachy, dowód osobisty czy pudełko po czekoladkach? Wspólnie odkryjemy historie zapisane w kresowych pamiątkach.
Jagiellonowie: wspólne korzenie - wspólna historia
Podczas zajęć dowiemy się: Jaka wspólna historia łączy Polskę i Litwę? Kim byli przodkowie założyciela dynastii Jagiellonów? Czym była unia lubelska? Poznamy też legendarną opowieść o założeniu Wilna oraz żelaznym wilku.
Opowieść o tradycjach żydowskich w Brodach
Brody to miasto, które w XIX w. zamieszkiwane było w większości przez Żydów. Jak wyglądały ich tradycje i praktyki religijne? W jaki sposób świętowali Purim? Czym były hamantasze? Dowiemy się tego poznając wspomnienia żydowskiej mieszkanki miasta.
Orlęta Lwowskie - indywidualne losy
Podczas zajęć porozmawiamy o tym: Dlaczego Polacy musieli walczyć o granice swojego państwa? Z jakich powodów Lwów był dla nich miastem o szczególnym znaczeniu? Kim były Orlęta Lwowskie? Najwięcej uwagi poświęcimy indywidualnym losom najmłodszych obrońców miasta.
Wojna oczami nastolatka
Wybuch II wojny światowej całkowicie zmienił życie 15-letniego Franciszka Brzezickiego. Dlaczego został aresztowany? Jakie były jego przeżycia z pobytu w trzech niemieckich obozach koncentracyjnych? Analizując indywidualne losy przekonamy się, że zakończenie wojny nie zawsze oznaczało odzyskanie wolności i zastanowimy się nad przyczynami konfliktów we współczesnym świecie.