Przejdź do treści

FILM: SKARB Z PIŃSKA

Średniowieczny skarb biżuterii srebrnej i monet arabskich z Pińska na Polesiu to jeden z najcenniejszych zabytków pozyskanych do zbiorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie. 

Ten wyjątkowy depozyt został ukryty w 2 połowie X wieku, czyli za czasów panowania pierwszych Piastów. Okoliczności jego odkrycia nie są jasne. Przechodząc różne koleje losu stał się własnością lubelskiego kolekcjonera prof. Edwarda Soczewińskiego, a w 2020 roku został zakupiony przez Muzeum od jego spadkobierców. 

Film opowiada o roli, jaką skarb pełnił w średniowieczu, historii jego ukrycia 1000 lat temu oraz skomplikowanych procesach chemicznych, które stosowali średniowieczni jubilerzy. Dzięki wykorzystaniu techniki skanowania 3D i mikroskopowych zdjęć biżuterii możemy zaobserwować kunsztowną technikę zdobniczą stosowaną przez nich. 

Skarb z Pińska stał się wyzwaniem konserwatorskim i badawczym. W filmie znajdują się wypowiedzi badaczy włączonych do interdyscyplinarnego opracowania tych zabytków: 
- archeologów: prof. dr hab. Marcina Wołoszyna, Marty Cyran;
- historyków: dr Tomasza Markiewicza, dr Marcina Gapskiego;
- konserwatorów zabytków: dr Elżbiety Nosek 

scenariusz: Marta Cyran, Mateusz Osiadacz
reżyseria: Mateusz Osiadacz

Skarb z Pińska