Przejdź do treści

Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo

Muzeum Narodowe w Lublinie we współpracy z Muzeum Historii Kultury w Oslo realizuje projekt zatytułowany „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Celem projektu jest wypracowanie nowoczesnych standardów badania, konserwacji, udostępniania i popularyzacji kultury, a także zbudowanie trwałego międzynarodowego partnerstwa oraz sieci polsko-norweskiej współpracy. Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

 

Projekt realizowany w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2: Poprawa dostępu do kultury i sztuki, dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021
Okres realizacji: styczeń 2023 – kwiecień 2024
Kwota dofinansowania: 483 035,74 EUR
Całkowity koszt projektu wynosi: 568 277,35 EUR

Partnerem projektu jest Muzeum Historii Kultury w Oslo, jedna z najbardziej znaczących instytucji kulturalnych w Norwegii. To uniwersyteckie muzeum posiada w swoich zbiorach ponad milion obiektów, z dziedzin takich jak archeologia nordycka i śródziemnomorska / orientalna, konserwacja, etnografia, antropologia i historia.

Istotną częścią projektu jest wyrównywanie szans w dostępie do dziedzictwa kulturowego. Wymiana doświadczeń i współpraca między muzeami doprowadzi do zwiększenia kompetencji kulturalnych publiczności i rozwoju współpracy sektora kultury z branżą kreatywną. Działania prowadzone będą na dwóch płaszczyznach: eksperckiej – skierowanej do specjalistów i popularnej skierowanej do szerokiej publiczności, w tym do mniejszości etnicznych i narodowych oraz odbiorców o ograniczonym dostępie do kultury ze względu na miejsce zamieszkania lub niepełnosprawność.

Zadania realizowane w ramach projektu to:
– wystawy: wirtualna oraz mobilna kopii zabytków zeskanowanych w 3D;
– wydarzenia plenerowe i festiwale: Bitwa nad Bugiem, Weekend z Archeologią, Festiwal Kresów;
– warsztaty dla sektora kreatywnego;
– digitalizacja trójwymiarowa wybranych, najciekawszych zabytków archeologicznych ze wschodniej Polski;
– debata ekspercka na temat ochrony zabytków i stanowisk archeologicznych w Polsce, Norwegii i krajach Europy Wschodniej;
– debata młodzieżowa na temat dziedzictwa kulturowego i tego jak o nim opowiadać;
– badania społeczne (m.in. dotyczące Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej);
– konferencja poświęcona technologiom cyfrowym Dziedzictwo kulturowe wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej;
– a także wymiana wiedzy, szkolenia i wizyty studyjne: specjalisty technologii cyfrowych, konserwatorów zabytków i edukatorów muzealnych.

Wspólny projekt Lublina i Oslo przekształci istniejącą współpracę w stałe partnerstwo i otworzy nowe perspektywy dla roli muzeów we współczesnym wielokulturowym społeczeństwie.

Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Więcej informacji na temat programu

W ramach projektu zrealizowano film "Hruszów - Wspólnota ponad granicą" - PREMIERA

Informacja grantowa EOG