Skip to main content

Information about Heritage Collections

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie prowadzi akcję „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. To bogate kulturowo tereny, o zawiłej i często trudnej historii stanowiące od wieków wielonarodowy i wielowyznaniowy tygiel. Ta różnorodność determinowała każdy aspekt codzienności – niegdyś zwyczajnej, dziś oddzielonej od nas barierą czasu i przestrzeni. Zgromadzone przez kuratorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej wspomnienia, historie osób, miejsc i przedmiotów, nacechowane osobistym, często pełnym emocji postrzeganiem, pozwolą na uchwycenie żywego i autentycznego obrazu Kresów. To ostatni moment, aby porozmawiać z pokoleniem, które Kresy nosi w sercach i umysłach, a miłość do nich pragnie przekazać swoim dzieciom i wnukom.

 

 

W ramach akcji zbieramy zarówno wspomnienia, rejestrując je w formie historii mówionej, jak i obiekty – pamiątki, które są przechowywane w rodzinach Kresowian. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mogą opowiedzieć zwykłe przedmioty – zdjęcia, dokumenty, elementy stroju czy wyposażenia mieszkań; nawet drobne, niepozorne rzeczy mogą skrywać ważne historie – osobiste lub odnoszące się do życia publicznego. Każdy człowiek, każdy życiorys jest ciekawy, unikatowy i wart zapamiętania. Te jednostkowe historie składają się na niepowtarzalną mozaikę życia ze wszystkimi jego trudnymi, często tragicznymi, ale i radosnymi aspektami.

Dlatego Muzeum Narodowe w Lublinie, które prowadzi prace nad otwarciem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, zwraca się z apelem o podzielenie się wspomnieniami i pamiątkami z życia na Kresach. Zapewniamy, że wszystkie darowane przedmioty zostaną otoczone odpowiednią opieką, będą przechowywane w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem. Natomiast zebrane w formie historii mówionej opowieści dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia autentycznych, indywidualnych wspomnień. Zanim Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej otworzy drzwi dla zwiedzających, zebrane w ramach akcji pamiątki i wspomnienia będą prezentowane na przygotowywanym portalu muzealnym, a także wystawach czasowych oraz w publikacjach książkowych.

Razem – i tylko dzięki dobrej woli Darczyńców – możemy zachować pamięć o Kresach.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 726 022 100 oraz poprzez adres e-mail: zbiorka@mnwl.pl.

Nasi pracownicy umawiają Darczyńców w dogodnym dla nich terminie na spotkanie, podczas którego można przekazać pamiątki czy nagrać wspomnienia. Przekazanie obiektów następuje w formie darowizny. W związku z sytuacją epidemiologiczną zapewniamy, iż dokładamy wszelkich starań, aby przekazanie pamiątek bądź wspomnień odbywało się w bezpiecznych warunkach. Dlatego zachęcamy do wcześniejszego telefonicznego kontaktu i umówienia godziny spotkania. Wszystkim Darczyńcom odwiedzającym punkt zbiórki udostępniamy środki ochrony (maseczki, płyn do dezynfekcji, rękawice). Zachęcamy, aby pomimo utrudnionych warunków brać udział w akcji.

Regulamin akcji jest dostępny do pobrania poniżej.

REGULAMIN-ZBIORKI

Zalacznik-nr-1-do-regulaminu-oswiadczenie-Darczyncy

Zalacznik-nr-2-do-regulaminu-oswiadczenie-Darczyncy

Zalacznik-nr-3-do-regulaminu-protokol_przyjecie-do-muzeum

Zalacznik-nr-4-do-regulaminu-zgoda-na-rejestracje-historii-mowionej-Oswiadczenie-RODO