Рядок навіґації
-
Головна - / Pożar Lublina - 304 rocznica ocalenia miasta od wielkiego pożaru
02/06/2023
12:00
2 czerwca b.r. odbędzie się kolejna edycja wydarzenia „Pożar Lublina - 304 rocznica ocalenia miasta od wielkiego pożaru - Staromiejska Opowieść Procesyjna” organizowanego przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie i Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN” w Lublinie, poświęconego rocznicy ocalenia miasta od wielkiego pożaru, jaki miał miejsce w 1719 r.
O godz. 12.00 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Plac Litewski 3 odbędzie się Sympozjum popularnonaukowe „Lubelskie przedmieścia w perspektywie archeologicznej i historycznej”. Z referatami wystąpią prof. dr hab. Henryk Gapski, dr hab. Jacek Chachaj, prof. KUL, dr Hubert Mącik, dr Rafał Niedźwiadek, Jacek Tkaczyk, Jacek Jeremicz. Sympozjum poprowadzi dr Marcin Gapski, Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.
O godz. 16.00 Podczas obchodów Pożaru Lublina zaprezentujemy warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dawida Lewandowskiego – średniowiecznego jubilera – który przeniesie nas w czasie i odkryje tajniki średniowiecznego złotnictwa.
Uczestnicy zgłębią wiedzę o średniowiecznej biżuterii, metodach jej wytwarzania oraz poznają narzędzia używane w warsztatach złotniczych. Każda z osób będzie miał też okazję stworzyć własne ozdoby, nawiązujące stylistycznie do archeologicznych zabytków, takich jak skarb znaleziony w Pińsku.
Rozpocznij własną przygodę z rękodziełem pod okiem doświadczonego mistrza
Uwaga: Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: edukacja@mzwdr.pl
O godz. 20.30 zapraszamy na główny punkt programu - „Pożar Lublina - 304 rocznica ocalenia miasta od wielkiego pożaru - Staromiejska Opowieść Procesyjna”
Podczas tegorocznej edycji korowód wyruszy spod klasztoru o.o. Dominikanów, a następnie kierując się ul. Złotą na rynek Starego Miasta, ulicami Bramową, pl. Łokietka i dalej przez Krakowskie Przedmieście (tzw. deptak) a zakończy się na pl. Litewskim (okolice placu zabaw, pałac Lubomirskich - Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej) około godziny 22.00. Tak jak i podczas poprzednich edycji, tak i teraz liczymy na Państwa pomoc w zabezpieczeniu wydarzenia i przejścia ze szczególnym uwzględnieniem przejścia dla pieszych naprzeciwko Bramy Krakowskiej.
PROGRAM SYMPOZJUM
dr Marcin Gapski
Otwarcie Sympozjum
dr hab. Henryk Gapski, prof. KUL
Klasztory lubelskich przedmieść w geografii zakonnej dawnej Rzeczpospolitej
dr hab. Jacek Chachaj, prof. KUL
Przedmieścia Lublina i ich nazwy do końca XVIII wieku w świetle źródeł
dr Hubert Mącik
Krajobraz Krakowskiego Przedmieścia w XVII-XVIII wieku
dr Rafał Niedźwiadek
Zmienne oblicze Placu Litewskiego w badaniach archeologicznych
Jacek Tkaczyk
Fortyfikacje, pożary i epidemie - Krakowskie Przedmieście pod lupą archeologa
Jacek Jeremicz
Obraz „Pożar miasta Lublina w 1719 roku" jako źródło informacji o przestrzeni w pierwszej połowie XVIII wieku